Sto lat tradycji
Wiadomo, że Gminne Spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" były powołane do życia już po II Wojnie Światowej.
W wolnej encyklopedii Wikipedia pod hasłem Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" można miedzy innymi przeczytać:
"Utworzone w okresie PRL Gminne Spółdzielnie miały praktycznie monopol handlu na wsi. W miastach ich odpowiednikami były w pewnym zakresie spółdzielnie spożywców "Społem". Poza działalnością gospodarczą niektóre GS-y zajmowały się także aktywizacją lokalnej społeczności poprzez prowadzenie Klubów Rolnika. Większość Gminnych Spółdzielni przetrwała reformy rynkowe. Działają dziś nie tylko na terenach wiejskich, ale nawet w dużych miastach, gdzie GS-y znalazły się wraz z przyłączaniem okolicznych wsi (tam funkcjonują z reguły pod nazwą: Miejska Spółdzielnia Zaopatrzenia i Zbytu)."
Nasza firma jest właśnie jedną z takich spółdzielni, lecz należy także nadmienić, że wpisuje się ona w historię moszczenickiej spółdzielczości, która sięga początków ubiegłego stulecia.
Obchody "Dnia Spółdzielczości" na 10-lecie Spółdzielczości w Moszczenicy, 21.06.1929r.
|
Na zdjęciu nieistniejący sklep Moszczenickiego Stowarzyszenia Spożywczego obok dzisiejszej Szkoły Podstawowej przy ulicy Dworcowej. |
Mówiąc o lokalnej spółdzielczości i jej tradycjach nie sposób nie wspomnieć o Kasach Stefczyka, których założycielem był Franciszek Stefczyk, patron dzisiejszych SKOK-ów. To właśnie Franciszek Stefczyk, był inicjatorem i założycielem pierwszych kas oszczędnościowo-pożyczkowych znanych jako Kasy Stefczyka.
Pierwsza taka kasa powstała w Czernichowie koło Krakowa w roku 1889. Była to pierwsza na ziemiach polskich wiejska spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa utworzona na wzór niemiecki, gdzie działały już kasy Raiffaisena.
Moszczenicki oddział "Kasy Stefczyka" powstał 1927 roku z inicjatywy kierownika miejscowej szkoły, Szczepana Jaworskiego.
Rok 1927 - uroczystość otwarcia "Kasy Stefczyka" w domu Dembowskich. Inicjator jej powstania, Szczepan Jaworski, stoi na schodach po prawej stronie w mundurze i czapce.
Budynek "Kasy Stefczyka" wybudowany w 1940r. (zdjęcie pochodzi z pierwszej połowy lat 90-tych XX w.)
Budynek stanowił siedzibę wielu instytucji, a także pełnił funkcje mieszkalne. Obecnie znajduje się w nim jeden ze sklepów spożywczo-przemysłowych GS Moszczenica, siedziba Banku Spółdzielczego Ziemi Piotrkowskiej oraz miejscowy oddział Poczty Polskiej. W ostatnich latach został odnowiony, co widać na zdjęciu poniżej.
Budynek "Kasy Stefczyka" - zdjęcie z 2008r.
Jak widać, historia spółdzielczości w Moszczenicy wpisuje się w historię spółdzielczości na ziemiach polskich niemal od samego początku, a jej ślady są widoczne gołym okiem nawet podczas niedzielnego spaceru. Lata PRL-u, to dalszy rozwój struktur i stowarzyszeń spółdzielczych w naszym kraju i w naszej gminie. Ale o tym w kolejnym artykule.