• Smak i tradycja.

  Od lat współpracujemy z piekarnią, która zaopatruje nasze sklepy.

 • To nie jest pieczywo z hipermarkeu!

  Sprawdzone i tradycyjne receptury zapewniają wspaniały smak i jakość uznaną przez rzesze stałych klientów.

 • Zawsze świeże

  Wieloletnia współpraca z lokalnymi producentami, to gwarancja jakości.

 • Zawsze smaczne

  Wieloletnia współpraca z lokalnymi producentami, to gwarancja jakości.

 • Z polskich szklarni, pól i sadów

  Działamy na terenach rolniczych - to jest nasz atut, który wykorzystujemy!

Sto lat tradycji

     Wiadomo, że Gminne Spółdzielnie "Samopomoc Chłopska" były powołane do życia już po II Wojnie Światowej.

W wolnej encyklopedii Wikipedia pod hasłem Gminna Spółdzielnia "Samopomoc Chłopska" można miedzy innymi przeczytać:

"Utworzone w okresie PRL Gminne Spółdzielnie miały praktycznie monopol handlu na wsi. W miastach ich odpowiednikami były w pewnym zakresie spółdzielnie spożywców "Społem". Poza działalnością gospodarczą niektóre GS-y zajmowały się także aktywizacją lokalnej społeczności poprzez prowadzenie Klubów Rolnika. Większość Gminnych Spółdzielni przetrwała reformy rynkowe. Działają dziś nie tylko na terenach wiejskich, ale nawet w dużych miastach, gdzie GS-y znalazły się wraz z przyłączaniem okolicznych wsi (tam funkcjonują z  reguły pod nazwą: Miejska  Spółdzielnia  Zaopatrzenia i Zbytu)."

Nasza firma jest właśnie jedną z takich spółdzielni, lecz należy także nadmienić, że wpisuje się ona w historię moszczenickiej spółdzielczości, która sięga początków ubiegłego stulecia.

 

Obchody "Dnia Spółdzielczości" na 10-lecie Spółdzielczości w Moszczenicy, 21.06.1929r.

Dzień Spółdzielczości w Moszczenicy 21.06.1929r.

Dzień Spółdzielczości w Moszczenicy 21.06.1929r.

Na zdjęciu nieistniejący sklep Moszczenickiego Stowarzyszenia Spożywczego obok dzisiejszej Szkoły Podstawowej przy ulicy Dworcowej.
W dali widoczna fabryka Endera.

 

 

 

 

Dzień Spółdzielczości w Moszczenicy 21.06.1929r.

     Mówiąc o lokalnej spółdzielczości i jej tradycjach nie sposób nie wspomnieć o Kasach Stefczyka, których założycielem był Franciszek Stefczyk, patron dzisiejszych SKOK-ów.  To właśnie Franciszek Stefczyk, był inicjatorem i założycielem pierwszych kas oszczędnościowo-pożyczkowych znanych jako Kasy Stefczyka.
Pierwsza taka kasa powstała w Czernichowie koło Krakowa w roku 1889. Była to pierwsza na ziemiach polskich wiejska spółdzielnia oszczędnościowo-pożyczkowa utworzona na wzór niemiecki, gdzie działały już kasy Raiffaisena.
Moszczenicki oddział "Kasy Stefczyka" powstał 1927 roku z inicjatywy kierownika miejscowej szkoły, Szczepana Jaworskiego.

Otwarcie Kasy Stefczyka - rok 1927
Rok 1927 - uroczystość otwarcia "Kasy Stefczyka" w domu Dembowskich. Inicjator jej powstania, Szczepan Jaworski,  stoi na schodach po prawej stronie w mundurze i czapce.

 

Budynek Kasy Stefczyka wybudowany w latach 40-tych XXw.Budynek "Kasy Stefczyka" wybudowany w 1940r. (zdjęcie pochodzi z pierwszej połowy lat 90-tych XX w.)

 

       Budynek stanowił siedzibę wielu instytucji, a także pełnił funkcje mieszkalne. Obecnie znajduje się w nim jeden ze sklepów spożywczo-przemysłowych GS Moszczenica, siedziba Banku Spółdzielczego Ziemi Piotrkowskiej oraz miejscowy oddział Poczty Polskiej. W ostatnich latach został odnowiony, co widać na zdjęciu poniżej.

Budynek Kasy Stefczyka obecnie

 Budynek "Kasy Stefczyka" - zdjęcie z 2008r.

     Jak widać, historia spółdzielczości w Moszczenicy wpisuje się w historię spółdzielczości na ziemiach polskich niemal od samego początku, a jej ślady są widoczne gołym okiem nawet podczas niedzielnego spaceru. Lata PRL-u, to dalszy rozwój struktur i stowarzyszeń spółdzielczych w naszym kraju i w naszej gminie. Ale o tym w kolejnym artykule.

 

 

 

 

FIRMA:
Gminna Spółdzielnia 
"Samopomoc Chłopska"

w Moszczenicy
ul.Piotrkowska 21
97-310 Moszczenica
NIP: 7710009480
REGON: 000364498

 KONTAKT:

 Tel./Fax: 44 616 93 22

 eMail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
            Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Logowanie do strony