Czasy PRL
Popularne GS-y zostały stworzone w oparciu o wiedzę i na tradycjach dawnych związków i stowarzyszeń spółdzielczych. Dodatkowo swoiste wsparcie ze strony władz komunistycznych oraz brak realnej konkurencji i wolnego rynku sprawiły, że stały się przedsiębiorstwami o bardzo dużym potencjale.
Pierwszy sklep GS w Woli Moszczenicy przy ulicy Gazomskiej. Początek lat 60-tych XX w. |
|
W latach 1945 - 1989 były to zakłady zajmujące się:
- sprzedażą wszelkich artykułów, od spożywczych począwszy, poprzez wszelkie art. przemysłowe (narzędzia, naczynia, meble, rowery i motocykle, sprzęt rtv,, odzież i obuwie, "1001 drobiazgów"), aż do nawozów, materiałów siewnych, budowlanych i opałowych,
- skupem oraz ubojem żywca,
- przetwórstwem spożywczym, prowadząc piekarnie, rzeźnie, masarnie, rozlewnie piwa, wytwórnie wód gazowanych,
- działalnością gastronomiczną prowadząc restauracje i bary.
|
GS Moszczenica - rozlewnia wód gazowanych w Gajkowicach |
Restauracja "Kaprys" i bar GS Moszczenica |
|
W ten obraz doskonale wpisuje się GS "SCh" w Moszczenicy, która także posiadała swoją piekarnię, masarnię, rezlewnię wód gazowanych oraz restaurację i bar o nazwie "Kaprys". Wiejski Dom Towarowy (przy ul.Piotrkowskiej 9) oferował swoim klientom nie tylko artykuły spożywcze, ale też przemysłowe, chemiczne, elektryczne, odzież, sprzęt elektroniczny itp.
Wiejski Dom Towarowy był i jest zdecydowanie największym obiektem handlowym GS Moszczenica. Został wybudowany w 1984 roku. Jak wówczas wyglądał można zobaczyć na poniższych fotografiach. Fotografie pochodzą z przełomu lat 80-tych i 90-tych XX w. Zdjęcia wykonane na okoliczność otwarcia WDT pochodzą z roku 1984.
![]() |
![]() |
Wiejski Dom Towarowy GS Moszczenica wybudowany w 1984 roku. Obecnie jest to także siedziba naszej firmy
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Rok 1984, otwarcie Wiejskiego Domu Towarowego GS Moszczenica przy ulicy Piotrkowskiej 9
Gminne Spółdzielnie zapewniały pracę w społecznościach wiejskich i były jednymi z największych pracodawców. GS w Moszczenicy jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku zatrudniała kilkaset osób.
Należy wspomnieć o tym, że Gminne Spółdzielnie nie ograniczały się jedynie do działalności gospodarczej. Wiele z nich, także GS Moszczenica, czynnie uczestniczyło w codziennym życiu mieszkańców, wspierało rozmaite instytucje oświatowe, sportowe, kulturalne, brało czynny udział i współorganizowało imprezy okolicznościowe oraz wycieczki dla pracowników oraz członków spółdzielni i ich rodzin.
Gminne Spółdzielnie to lokalni monopoliści czasów PRL-u, ale też nie zniknęły wraz z jego zakończeniem. Na początku lat 90-tych ubiegłego wieku musiały sobie poradzić w nowej, gospodarczej rzeczywistości. Zgromadzony przez dziesięciolecia majątek, ale i doświadczenie sprawiły, że większość działa do chwili obecnej. Niemal we wszystkich polskich gminach, w małych miejscowościach najbliżej mamy do sklepu GS-u. Gminna Spółdzielnia"SCh" w Moszczenicy nie jest tu wyjątkiem - firma nadal posiada kilkanaście sklepów rozsianych po okolicy i nadal zaopatruje lokalnych mieszkańców w artykuły spożywcze i przemysłowe.